Na jednym z końców świata - Widokówka III

Autor: 

Na jednym z końców świata – widokówki z Islandii

Widokówka III
Na dachu piekieł - Krafla

           Był pochmurny dzień, gdy stanęłam na dachu piekła, bo tylko do dachu piekieł można porównać to miejsce na naszej matce Ziemi. 
           Stanełam przed bezkresnym czarnym polem, gdzie zwały zastygłej lawy przeplatały się warstwami rozdzielając okresy, znacząc dzieje tego miejsca. Powierzchnię przykrywał magmowym popiół - jeszcze gorący. Białe opary ze świstem wydobywały się z podziemi, kłębiaste dymy unosiły się ku niebu z mozołem, dając dowody, że w piekle nie śpią. Badałam wzrokiem każdy kawałek lawowego pola, każde miejsce ziejące oparem, każde tchnienie z głębi ... Niełatwo na takim podłożu postawić stopę, strach nie pozwala. Serce dygocze - chciałoby, a lęka się.
           Miarkowałam kroki idąc po spieczonej popękanej skorupie, bacząc, by nie wpaść w szczeliny - kto wie jak głębokie. Tu rozstępowała się ziemia, gdy w piekle wrzało - może trafiał tam właśnie ktoś w życiu nadmiernie szczęśliwy. Nie zabliźniły się rany, rozstępy pozostały. Gdybym wpadła, może sięgnęłabym jądra planety - ciekawa perspektywa, zważywszy, że lubię podążać za nieznanym. 
           Przemierzając spękaną powierzchnię nie napotkałam ani źdźbła trawy. Tu oddech piekieł wszystko wypalił, resztki skruszył i rozwiał wiatr na cztery strony świata nie pozostawiając ni pyłku, ni ziarna, z którego mogłoby odrodzić się zielone życie. 
           Postawiłam stopę na dachu piekła, pomiędzy dymiącymi kominami wyznaczyłam własną ścieżkę. Dławiąc się własnym oddechem, przykrywałam usta i nos z trudem wdychając przepełnione siarką, rozpalone powietrze - wiatr go nie studził, nie miał tu wstępu - zbyt boski. 
           Stałam na dachu piekieł - wolna, bez żadnej troski. Serce szczęściem łomotało, dusza śmiała się pełną gębą. 
           Wraz z promieniem słońca -zaciekawione nieśmiało wyjrzało zza chmur, napłynęła refleksja:
- Czyżby na dachu piekła zaczynało się niebo? ... A może rozkosz, której tutaj zaznała moja dusza, jest grzechem ? ... Czyste szczęście - czy tylko w niebie?